School Bus Transportation as of 10-7-19

Bus

Bus: 15

7:18 am       1144 DOUGLAS AVENUE

7:18 am       DOUGLAS @ LEXINGTON AVE

7:20 am       UNION AV @ PLYMOUTH RD

7:21 am       CARL AV @ DOUGLAS AV

7:25 am       MINERAL SPRING @ ROCKWELL ST

7:29 am       FRUIT HILL AV @ COTTAGE AV

7:33 am       METCALF AV @ MEADOW AV

7:40 am       SMITH ST @ MCARTHUR DR

7:41 am       LEE LN @ STANDISH AV

7:47 am       MINERAL SPRING AV @ BROWN AV

7:51 am       11 PURITAN ST

7:55 am       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

 

2:35 pm       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

2:37 pm       11 PURITAN ST

2:43 pm       DOUGLAS @ LEXINGTON AVE

2:48 pm       DOUGLAS AV @ CARL AV

2:50 pm       PLYMOUTH RD @ UNION AV

2:54 pm       MINERAL SPRING @ ROCKWELL ST

3:09 pm       BROWN AV @ MINERAL SPRING AV

3:12 pm       SMITH ST @ MCARTHUR DR

3:13 pm       LEE LN @ STANDISH AV

3:15 pm       COTTAGE AV @ FRUIT HILL AV

3:20 pm       METCALF AV @ MEADOW AV

 

 

  Bus: 16

7:27 am       BENNETT ST@ATLANTIC AV

7:30 am       BENNETT ST @ LYDIA AV

7:32 am       SUDBURY ST @ TARKLIN ST

7:35 am       YOUNG ST @ PALM ST

7:40 am       FERA ST @ NEW ST

7:47 am       408/412 ANGELL ROAD

7:55 am       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

 

2:35 pm       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

2:41 pm       408/412 ANGELL ROAD

2:43 pm       BENJAMIN DR @ SPRINGDALE AV

2:47 pm       FERA ST @ NEW ST

2:48 pm       PALM ST @ YOUNG ST

2:51 pm       SUDBURY ST @ TARKLIN ST

2:52 pm       LYDIA AV @ BENNETT ST

2:53 pm       BENNETT ST @ ATLANTIC

 

  Bus: 17

7:38 am       256 GENTIAN AV

7:40 am       WOODBINE ST @ SHERMAN AV

7:42 am       5 SHERMAN AVENUE

7:45 am       SMITHFIELD RD @ CHESTNUT ST

7:47 am       SMITHFIELD RD @ BARRY CT

7:49 am       SMITHFIELD RD@ANDOVER ST (SMITHFIELD

7:55 am       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

 

 

2:35 pm       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

2:38 pm       SMITHFIELD RD@ANDOVER ST (SMITHFIELD

2:39 pm       SMITHFIELD RD @ BARRY CT

2:42 pm       CHESTNUT ST @ SMITHFIELD RD

2:44 pm       5 SHERMAN AVENUE

2:46 pm       SHERMAN AV @ WOODBINE ST

2:48 pm       256 GENTIAN AV

2:51 pm       1144 DOUGLAS AVENUE

 

 

  Bus: 18

7:38 am       CHARLES ST No Intersection 7:38 am              CHARLES ST @ OBED AV

7:40 am       CHARLES ST @ JANE ST

7:41 am       CHARLES @ MACARI @ CHARLOTTE

7:43 am       CHARLES ST @ JOSEPHINE ST

7:55 am       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

 

 

2:35 pm       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

2:41 pm       CHARLES ST @ OBED AV

2:43 pm       CHARLES ST @ JANE ST

2:44 pm       CHARLES @ MACARI @ CHARLOTTE

2:45 pm       CHARLES ST @ JOSEPHINE ST

 

 

  Bus: 1 9

7:54 am       TIFFANY ST@THELMA ST

7:56 am       ROSNER AV @ WOODWARD RD

8:00 am       IRVING ST 100′ FROM MSA

8:01 am       MINERAL SPRING AV @ COLTON DR

8:05 am       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

 

 

2:35 pm       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

2:38 pm       COLTON DR @ MINERAL SPRING AV

2:39 pm       IRVING ST 100′ FROM MSA

2:40 pm       WOODWARD RD @ ROSNER AV

2:44 pm       THELMA ST @ TIFFANY ST

 

  Bus: 22

7:51 am       BAIRD @ 100′ FROM MSA

7:54 am       ATWOOD AV @ DORMAN AV

7:56 am       VINCENT AV @ ADA ST

7:58 am       VINCENT AV @ CHARLES ST

8:05 am       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

 

 

2:35 pm       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

2:41 pm       CHARLES ST @ VINCENT AV

2:42 pm       VINCENT AV @ ADA ST

2:44 pm       DORMAN AV @ ATWOOD AV

2:46 pm       BAIRD AV @ MINERAL SPRING AV

 

 

  Bus: 23

7:50 am       ORLANDO DR@MARK DR

7:52 am       BORAH ST @ FLORENCE ST

7:56 am       COOPER ST @ REMINGTON ST

7:59 am       IVAN ST @ OLNEY ST

8:05 am       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

 

 

2:35 pm       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

2:40 pm       OLNEY ST @ IVAN ST

2:42 pm       COOPER ST @ REMINGTON ST

2:45 pm       BORAH ST @ FLORENCE ST

2:48 pm       ORLANDO DR @ MARK DR

 

Bus: 25

7:09 am       GREYSTONE AV@WATERMAN AV

7:12 am       JACKSONIA DR @ JOSLIN ST

7:17 am       SMITHFIELD RD @ FORESTWOOD DR

7:18 am       593 SMITHFIELD ROAD

7:21 am       SMITHFIELD RD @ WATERVIEW LN

7:24 am       RIVERVIEW DR @ LAKE DR

7:27 am       ROBINS WY @ HICKORY RD

7:32 am       Derby @ 100′ From MSA

7:33 am       ALEXANDER ST @ LEXINGTON AV

7:35 am       ALEXANDER ST @ FRIENDSHIP ST

7:38 am       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

 

2:35 pm       BIRCHWOOD MIDDLE SCHOOL

2:37 pm       FRIENDSHIP ST @ ALEXANDER ST

2:38 pm       ALEXANDER ST @ LEXINGTON AV

2:39 pm       Derby @ 100′ From MSA

2:40 pm       DERBY AV @ MINERAL SPRING AV

2:44 pm       ROBINS WY @ HICKORY RD

2:47 pm       LAKE DR @ RIVERVIEW DR

2:50 pm       SMITHFIELD RD @ WATERVIEW LN

2:53 pm       593 SMITHFIELD ROAD

2:55 pm       SMITHFIELD RD @ FORESTWOOD DR

3:00 pm       JACKSONIA DR @ JOSLIN ST

3:03 pm       WATERMAN AV @ GREYSTONE AV

 

Routes

 

Address

10 Birchwood Drive
North Providence, RI 02904
Phone: (401) 233-1120
Fax: (401) 353.6903

 

 

Principal
Brian Gilmore
brian.gilmore@npsd.k12.ri.us

 Assistant Principal

Joseph Palazzo
joseph.palazzo@npsd.k12.ri.us

School Nurse
Mrs. Kelly Nesbitt, M .Ed, R.N., CSNT
kelly.nesbitt@npsd.k12.ri.us

 

Copyright 2019 North Providence School Department